Recikliranje je zelo pomembno pri odlaganju odpadkov. Mnoge države imajo za to predpisana zelo stroga in obvezna pravila. Vsaka hiša ali pa blok ima vsaj 3 različne zabojnike za odpadke. Enega za biološke odpadke, to so običajno odpadki ter ostanki hrane in na primer rastline oziroma odpadki teh. Drugi zabojnik je za embalažo, ki je za praktično vso embalažo od različnih izdelkov, razen za tako, ki je samo iz papirja oziroma kartona. Tretji zabojnik je za papir in karton, običajno je potem še eden za steklo in eden za vse druge odpadke, ki ne spadajo pod nobeno drugo kategorijo.
Nekatere stanovanja, ki imajo dostop do vrta ali pa njive imajo velikokrat zgrajen kompost, kjer lahko na naraven način odlagajo biološke odpadke. To je naravno recikliranje, kjer se snov v kompostu lahko uporabi za gnojilo na njivi. To okrepi zemljo in jo obnavlja na naraven in preprost način.
Ko se odpadki reciklirajo, se sestavine, iz katerih so sestavljene, uporabijo za drugačen namen. Recimo obnovljive snovi, kot so steklo ali pa železo, se ponovno uporabljata v isti namen. Steklo in železo se lahko zlahka stopita in ponovno oblikujeta v poljubno obliko. Nekatere snovi se lahko uporabljajo za kurjavo. Recikliranje lesa v biomaso je zelo pogost postopek in nam olajša stroške proizvodnje. Reciklaža je glavni del današnjega načina zmanjševanja različnih odpadkov.
Drugi način reciklaže je ločevanje delov iz elektronskih aparatov ali komponent. Pogosto lahko iz starih računalnikov, tiskalnikov, televizij ali pa faksov ločimo različne komponente. Reciklaža računalniških delov nam lahko zmanjša stroške pri nakupu novih delov. Deli računalnika, ki jih lahko recikliramo, so na primer, RAM, trdi disk, SSD, CD/DVD pogon in mnogi različni kabli, ki se lahko uporabljajo na novih računalnikih.
Nekateri materiali se lahko reciklirajo, vendar pa je predelava teh materialov finančno nesmiselna, saj je njihov ponovni nakup cenejši. To je velikokrat primer pri papirju, kjer je odstranitev različnih snovi iz papirja dražji postopek, kot pa da bi na novo kupili papir.
Mnogi posamezniki se ne zavedajo, kako celoten postopek poteka. Recikliranje se začne z zbiranjem vseh snovi, ki jih lahko ločujemo v zbiralnem središču, kjer jih profesionalci uredijo v posebne kategorije, jih očistijo in jih nato procesirajo v nove materiale. Ti materiali se nato transportirajo v različne proizvodnje ali pa tovarne, kjer se izdelajo novi izdelki.
Ta postopek nam zmanjša izpust toplogrednih plinov in nam pomaga ohranjevati okolico za prihodnje generacije. Recikliranje nam pomaga zmanjšati porabo različnih naravnih virov, kot so gozdovi. Kurjenje z različnimi biomasami je zelo učinkovit način recikliranja, saj so vse biomase izdelane iz mnogih bioloških snovi.